Město Doksy spolu se Starými Splavy, ležící na březích Máchova jezera, má přibližně 5000 obyvatel. Spadá do okresu Česká Lípa a je součástí příhraničního Euroregionu NISA. Doksy a Staré Splavy jsou nejznámější a nejvyhledávanější rekreační střediska severních Čech. Vznik Doks se datuje do druhé poloviny 13. století. Velký význam pro rozvoj města měl císař Karel IV., který dal Doksům významná městská privilegia a v r. 1366 nechal založit Velký rybník – dnešní Máchovo jezero. Město zažilo ve své historii jak období rozkvětu, tak i úpadku. Vždy se však vzpamatovalo, a to i po velkých požárech v roce 1750 a 1842. Nikdy nebylo městem průmyslovým, převládající zde bylo vždy zemědělství.
Pro turistiku se otevřelo po roce 1928, kdy byla na břehu Velkého rybníka zřízena pláž. V roce 1955 Doksy získaly statut rekreačního a lázeňského města.
Dominantu města tvoří nově zrekonstruované náměstí s mariánským sousoším ze 17. století a kostel sv. Bartoloměje z r. 1638 se vzácnou kopií sošky Panny Marie Montserratské, tzv. Černé Madony, na hlavním oltáři. Ta sem byla přenesena r. 1786 ze zrušeného benediktinského kláštera na hradě Bezdězu. (Existují pouze tři kopie, z nichž druhá je v Praze v Emauzích a třetí ve Svatoštěpánském dómu ve Vídni.) Další chloubou kostela jsou varhany z r. 1628, nejstarší v severních Čechách, restaurované v roce 1992.
Pod náměstím se nachází původně renesanční zámek, upravený do dnešní podoby počátkem 20. století, obklopený anglickým parkem z 19.stol. Přístupný veřejnosti je pouze zámecký park. Nejstarším domem v Doksech je roubený patrový dům se šindelovou střechou, tzv. Hospitálek, původně chudobinec a sirotčinec, založený v roce 1669. Dnes je v něm Památník Karla Hynka Máchy, významného romantického básníka (1810-1836), který Doksy a jejich okolí několikrát navštívil a velmi si zdejší kraj oblíbil. Ve své nejznámější básni Máj jej oslavil natolik, že od roku 1961 nese básníkovo jméno – Máchův kraj. Rovněž Velký rybník byl přejmenován na Máchovo jezero. Staré Splavy ležící na severním břehu jezera jsou od roku 1850 součástí Doks a výrazně se podílejí na turistickém ruchu. Máchovo jezero je vyhledávané hlavně v letních měsících, kdy poskytuje osvěžení a rekreaci tisícům návštěvníků na svých čtyřech plážích. Značnému zájmu se těší projížďky výletními loděmi a velký tobogán.
V zimě pak láká zamrzlé jezero milovníky bruslení a eisek. V případě bohaté sněhové nadílky se zamrzlá hladina stává ideální plochou pro běžkaře. Jezero leží uprostřed lesů, které ukrývají mnoho dosud málo objevené romantické krásy, dnes přístupné po četných turistických cestách. Je obklopeno vrchy Ralské pahorkatiny se zříceninami kdysi pyšných hradů, z nichž nejznámější Bezděz je nedílnou součástí tohoto kraje a cílem většiny výletů. Okolí Doks je svou mírně zvlněnou krajinou přímo předurčeno k cykloturistice. Síť cyklostezek vede i do bývalého vojenského prostoru Ralsko, v němž se ještě nachází téměř panenská příroda.