Město Česká Lípa leží v severních Čechách na západním okraji Libereckého kraje; od hlavního města Prahy je vzdáleno 74 km. Jeho výhodná poloha z něj činí správní, hospodářské a kulturní centrum. Česká Lípa byla založena počátkem 14. století v blízkosti hradu Lipý, jehož držitelé, páni z Lipé, náleželi ke starobylému rodu Ronovců. V roce 1381 získala Česká Lípa privilegia, jež potvrdila její význam jako střediska řemesel a obchodu. V poslední třetině 14. a v prvních dvou desetiletích 15. století se tak město zařadilo mezi nejvýznamnější poddanská města království.
Za husitských válek byla Česká Lípa roku 1426 dobyta a stala se součástí husitského městského svazu. Po bitvě na Bílé hoře se v roce 1623 stala Česká Lípa državou Albrechta z Valdštejna. Pro rozvoj města a zabezpečení dostatečného množství věrných úředníků založil klášterní gymnázium vedené Augustiniány. Po Valdštejnově zavraždění v roce 1634 bylo město postiženo několikerým průchodem švédských vojsk. Ani zničení České Lípy požárem v roce 1787 nezastavilo nástup průmyslové revoluce. Úspěšně se rozvíjely továrny na potiskování bavlněných látek. Požár města v roce 1820 však Českou Lípu téměř zničil a na čas zastavil její rozvoj. 14. listopadu přijel do České Lípy první vlak na trati z Bakova nad Jizerou. Postupně vyrostla důležitá železniční křižovatka, umožňující spojení nejen směrem k Praze, nýbrž i do Liberce, Děčína a dále na sever.
Největším z nových podniků byla továrna Vagonka Bohemia, která svůj hlavní výrobní program zaměřovala více na výrobky určené pro řeznické a pekařské živnosti. Ve třicátých letech došlo vlivem hospodářské krize k úpadku rozvoje města.
Pro poválečné období byl velmi příznačný prudký rozvoj, který nastal s příchodem uranového průmyslu do zdejšího okolí. Po roce 1989 se podařilo zvládnout útlum těžby uranu a převést většinu pracovníků do jiných profesí.
V roce 1992 bylo zachované jádro původního osídlení prohlášeno městskou památkovou zónou. Její vzhled dnes těší nejenom obyvatele města, ale je příjemným překvapením i pro každého jejího návštěvníka. Česká Lípa je díky své poloze považována za zajímavou křižovatku českého severu, z níž je snadný přístup do okolního kraje bohatého na cíle letní i zimní dovolené.
Samo město rychle rozvíjí potenciál služeb cestovního ruchu i nabídek kulturního a sportovního vyžití pro domácí i zahraniční návštěvníky.
Osvědčeným cílem turistů je Vlastivědné muzeum a galerie s rozsáhlými historickými i přírodovědnými expozicemi umístěnými do prostor bývalého augustiniánského kláštera. Galerie v jídelně, od roku 2002 nově otevřená součást historického areálu, návštěvníkům pravidelně představuje známé i méně známé tváře českých i zahraničních výtvarných umělců.
Po dlouhá léta uzavřený vodní hrad Lipý, zpřístupněný od roku 2003 veřejnosti, se stal oblíbenou turistickou atraktivitou a místem konání nejrůznějších kulturních a společenských akcí. Za návštěvu rovněž stojí také stálá výstava tropických ryb ve veřejnosti přístupném akváriu, kde je možno obdivovat více než 80 druhů ryb z nejrůznějších končin světa.
Pro ty, kteří svůj volný čas věnují sportovnímu vyžití, nabízí město Česká Lípa novostavbu tenisové haly, atletickou dráhu s umělým povrchem, bazén či krytou ledovou plochu.
Milovníci pěší turistiky by si neměli nechat ujít návštěvu Národní přírodní památky Peklo. Toto údolí rozkládající se mezi Českou Lípou a Zahrádkami nabízí romantickou procházku územím skalních stěn podél Robečského potoka. Turistická cesta s naučnou stezkou vede okolo skalních převisů, skalním tunelem přes četné dřevěné mostky a chodníčky. Nejkrásnější pohled se návštěvníkům naskýtá brzy na jaře, kdy zde každoročně kvetou tisíce bledulí.
Na jižním konci údolí leží osada Karba s charakteristickou lidovou architekturou, nad níž se vypíná technická památka – železniční viadukt z roku 1898. Česká Lípa se těší na Vaši návštěvu.
Městské informační centrum- nám. T. G. Masaryka 2, 470 01 Česká Lípa, tel.: 487 881 105 – 6, email: mic@mucl.cz http://turistika.mucl.cz/
Vlastivědné muzeum a galerie- nám. Osvobození 297, 470 01 Česká Lípa, tel.: 487 824 145, email: muzeumcl@muzeum.clnet.cz, www.muzeumcl.cz
Vodní hrad Lipý- U Vodního hradu 63, 470 01 Česká Lípa, tel.: 774 588 910, http://www.kdcrystal.cz
Stálá výstava tropických ryb- Richtrův dvůr Veřejné akvarium U Vodního hradu 64, 470 01 Česká Lípa, tel.: 603 204 386 http://verejneakvarium-cl.ic.cz
KAŽDOROČNÍ AKCE VE MĚSTĚ ČESKÁ LÍPA:
únor
Masopust na Vísecké rychtě (Region Česká Lípa)- masopustní zvyky a obyčeje můžete shlédnout na Vísecké rychtě v Kravařích, v sobotu před popeleční středou.
duben
Velikonoce na Vísecké rychtě (Region Česká Lípa)- Velikonoční zvyky a obyčeje na Vísecké rychtě v Kravařích můžete shlédnout vždy v sobotu před květnou nedělí.
Pašijové hry- na vodním hradě Lipý v České Lípě. Jarmark, dobová hudba, divadlo.
červen
Městské letní slavnosti v České Lípě- můžete shlédnout dobový jarmark, divadelní představení na hradě Lipý a zaposlouchat se do středověké hudby.
Neckyáda- místo konání: řeka Ploučnice – start U Jezu v České Lípě. Tradiční recesistická akce na řece Ploučnice. Na prapodivných plavidlech se vydávají účastníci splout řeku Ploučnice.
Reggae ethnic session, Žízníkov u České Lípy- letní hudební festival
září
Rallycross - Mistrovství Evropy Global Assistance Racing Arena – Autodrom Česká Lípa, Sosnová 200.
Kravařská paličkyáda- ke shlédnutí budou ukázky ruční výroby krajek, výšivek, patchworku a dalších ozdob. Součástí bude i výstava krajkářských výrobků jednotlivých účastníků. Předváděné praktiky si mohou účastníci pod dohledem zkušených lektorek sami vyzkoušet.
září – listopad
Lípa Musica – mezinárodní hudební festival
listopad
Sjezd swingařů
prosinec
Vánoční trhy v muzeu- místo konání: Vlastivědné muzeum a galerie, Česká Lípa.
Vánoce na hrad- místo konání: vodní hrad Lipý, Česká Lípa.