Statutární město Třinec je významné hutnické město Moravskoslezského kraje a České republiky. Se svými 36 tisíci obyvateli dnes patří mezi společenská centra Těšínského Slezska. První písemná zmínka o obci Třinec pochází z roku 1444, ale teprve 19. století znamenalo výrazný krok vpřed v jejím rozvoji. Důležitou událostí v historii obce bylo založení Třineckých železáren v roce 1839 a vybudování Košicko-bohumínské železniční dráhy v letech 1869 – 1871. Koncem dvacátých let 20. století mohl Třinec počtem obyvatel, bytovou kapacitou i službami konkurovat některým sousedním městům, proto byl Třinec vládou ČSR povýšen k 1. lednu 1931 na město. V současnosti má status obce s rozšířenou působností, na jejímž území sídlí finanční úřad, úřad práce a další instituce.
V Třinci si přijdou na své všechny generace od nejmenších dětí po seniory. I když může být Třinec vnímán jako průmyslové město, je v samotném centru plný zeleně a přírodou je obklopen i ze všech stran. V blízkém okolí se rozkládají malebná údolí a okolní příroda skýtá řadu příležitostí k relaxaci a sportovnímu vyžití po celý rok.
Odpočinek i zábavu poskytuje revitalizovaný a hojně navštěvovaný lesopark považovaný za zelené srdce města, který má své kouzlo v každé roční době. K dispozici je 4,5 km pěšin z přírodního materiálu včetně můstků přes vodní toky, dětské prvky, unikátní labyrint, lesní učebna, minigolf, lanový park pro děti a nedávno přibylo i certifikované devítijamkové hřiště na discgolf. Na své si v lesoparku přijdou nejen příznivci joggingu, ale i in-line bruslaři a v zimě zde mohou milovníci běžek využívat upravený osvětlený okruh. Hojně navštěvovaným místem je také Javorový vrch s turistickou chatou, kam vede z místní části Oldřichovice sedačková lanovka. Javorový vrch nabízí nejen širokou škálu aktivního odpočinku, ale i potěchu duše výhledem na hřebeny Beskyd.
Město žije bohatým kulturním a společenským životem. Kulturní dům TRISIA, nedávno zrekonstruovaná městská knihovna, Dům dětí a mládeže či Muzeum Třineckých železáren nabízejí širokou škálu kulturních, vzdělávacích a uměleckých programů, z nichž si mohou vybrat všechny generace. Od roku 2014 funguje nově postavená multifunkční WERK ARENA, která poskytuje zázemí extraligovým hráčům HC Oceláři Třinec a slouží zároveň ke společenskému a kulturnímu vyžití široké veřejnosti. Ve městě lze zavítat např. také do městské galerie, hvězdárny či kina.
Třinec se může pochlubit také bohatými sportovními aktivitami a kvalitním zázemím pro sportovce. Sportovním oddílům i široké veřejnosti slouží zmodernizovaný sportovně-relaxační areál STaRS na Lesní ulici, jehož součástí je letní koupaliště, krytý bazén s tobogánem, minigolf, lanový park pro děti, tenisové kurty, sauna, fotbalové hřiště a atletický stadion s in-line okruhem. Od roku 2016 slouží zájemcům jedno z největších workoutových hřišť v ČR, které najdete v blízkosti sportovní haly. V Třinci působí několik desítek sportovních oddílů a klubů, včetně extraligového hokejového klubu HC Oceláři Třinec. Pravidelně v září startuje z Třince populární extrémní „horský maraton" Beskydská sedmička.
Více najdete na www.trinecko.cz a www.info-trinec.cz
Víte, že…
…33% města Třince spadá pod CHKO?
… Třinecké kino Kosmos je architektonicky ojedinělá stavba z roku 1968, jehož kinosál má půdorys ve tvaru sférického trojúhelníku s vysokým převýšením řad? Ve své době bylo jediným svého druhu v ČSSR a podobná stavba stojí jen v Kuvajtu?
…chata na Javorovém vrchu v roce 2015 oslavila 120 let?
…za krásného počasí lze z Javorového vrchu vidět nejen polskou stranu Beskyd, ale také i Tatry a Jeseníky?
…si můžete udělat procházku Třincem a hledat 20 originálních laviček s příběhem mapujících život člověka, který prožil v Třinci většinu svého života? Poskládáte z nápisů vyrytých na opěradlech životní příběh neznámého Třinečana? Mapka s lavičkami je k dostání v Městském informačním centru v budově knihovny na Lidické ulici.