Město s téměř 17 000 obyvateli patří k nejmladším městům v naší republice. Přitom první písemná zmínka o Neratovicích je již z počátku 13. století. Poté náležely Neratovice převážně k Lobkovicím a teprve roku 1884 se staly samostatnou obcí. Celá obec se začala rozrůstat v druhé polovině 19. století, kdy se stala důležitou železniční křižovatkou a následně po 2. sv. válce masivním rozvojem chemického průmyslu. Roku 1957 byly Neratovice povýšeny na město a staly se přirozeným centrem regionu.
S Neratovicemi je úzce spjata jedna z největších osobností naší historie - politik, filozof a historik František Palacký, který nejvíce svého tvůrčího času trávil na lobkovickém zámku a na zdejším hřbitově je i pochován. V Byškovicích v mládí pobýval Vítězslav Hálek, procházky podél Labe z nedalekého Obříství podnikal Bedřich Smetana. Neratovice jsou také rodištěm herečky a zpěvačky Ljuby Hermanové.
Ačkoliv jsou Neratovice novodobé, v rovině položené město, mají nemálo půvabů. Panelová výstavba se tu prolíná s rodinnými domky, parky a borovými lesíky a unikátní je, že náměstím prochází jedna z železničních tratí. Nejvíce památek nalezneme v části Lobkovice. Nejzajímavější z nich je zámek, který stojí na místě původně dřevěné tvrze. Svou dnešní podobu získal po třicetileté válce, kdy byl vydrancován a téměř zničen, zachovala se jen třípatrová hranolová věž. K té nechal Ferdinand August Lobkowicz v roce 1679 přistavět zámek v barokním stylu. Právě zde napsal František Palacký podstatnou část Dějin národu českého v Čechách i v Moravě. V Lobkovicích dále najdeme kostel Nanebevzetí Panny Marie s přilehlým hřbitovem s hrobkou Palackého. Její dominantou je socha Spasitele od J. Maixnera z Vídně. Na opačné straně města, v části Byškovice, stojí za návštěvu půvabný, původně poutní kostelík sv. Vojtěcha z r. 1666, postavený z popudu Bohuslava Albína. Ve svém nitru ukrývá kámen, ohrazený kamenným ostěním a mříží, na němž podle legendy odpočíval první pražský biskup Vojtěch.
Prostor v Neratovicích dostalo i moderní umění. Před koncem milénia zde byl realizován nevšední workshop, který obohatil město Neratovice o několik sochařských děl, vzniklých v ateliéru Veškerého sochařství Kurta Gebauera ve spolupráci s městem Neratovice a tehdejším Centrem současného umění v Praze. Menhirový nápis „Miluji“ od Lenky Klodové je umístěn na umělém kopci při železniční trati směr Praha, v Kostomlatského sadech ve „starých“ Neratovicích najdeme Jezdeckou sochu od Jana Novotného a v borovicovém lesíku ve středu města a před Domem Kněžny Emmy – domovem pro seniory, skupinu kamenů od Dagmar Šubrtové. V roce 2018 sbírku uměleckých děl doplnila Kamenná kniha k poctě Františka Palackého akademického sochaře Kurta Gebauera, která byla umístěna v Lobkovicích na louce u Labe.