Město Hustopeče ležící v malebné krajině blízko Pálavy a Novomlýnských nádrží Vám nabízí řadu možností jak pro aktivní turistiku, tak pro relaxaci uprostřed vinic či mandloňových sadů.
Tvoří vynikající výchozí bod pro milovníky vína i cykloturisty: vinných sklípků i cyklotras je v Hustopečích a jejich okolí bezpočet. Město bylo s vinařstvím vždy úzce spjato. Spolu s Mikulovem a Znojmem tvořilo kdysi trojici hlavních moravských vinařských center. Dnes najdete vinné sklepy ve dvou ulicích: Vinařské a Na Hradbách.
Místním specifikem jsou pak mandloňové sady, největší ve střední Evropě. Nejkrásnější jsou na konci března, kdy se zahalí záplavou narůžovělých květů. Historie pěstování mandloní sahá do 17. století. V březnu se také koná akce Slavnosti mandloní a vína, která je spojená nejen s vycházkou do mandloňových sadů a k rozhledně, ale také s řemeslným jarmarkem, programem na Dukelském náměstí a v domě U Synků. Nedílnou součástí události jsou mandlové speciality v místních restauracích a otevřené vinné sklepy.
Centrum města má dvě dominanty: novorenesanční radnici z r. 1906 a novodobý kostel sv. Václava a sv. Anežky české z r. 1994. Kromě nich zdobí hlavní, Dukelské náměstí, kašna z r. 1595, barokní morový sloup a především renesanční dům U Synků z r. 1579. Zde si nenechte ujít návštěvu Stálé vinařské expozice.
S Hustopečemi byla spjata řada zajímavých osobností, mj. první čs. prezident T. G. Masaryk. Městem Vás proto provede naučná stezka Masaryk a Hustopeče vedoucí po stopách T.G.M.
Hustopeče nabízí pestrou škálu kulturních aktivit. K nejoblíbenějším akcím patří kromě již zmiňovaných Slavností mandloní a vína (březen) také Hustopečské skákání (leden), cykloputování Krajem André (červen), Divadelní festival Pod širým nebem, Burčákové slavnosti (říjen) či Oslava svatomartinských vín a husí (listopad).
zdroj fotografií: Fotoarchiv města Hustopeče