Muzeum Dr. Bohuslava Horáka v Rokycanech

EXPOZICE * Rokycansko v minulosti * Železářství na Rokycansku a Podbrdsku * Bydlení na Rokycansku v pol. 19. století * Otisky času - paleontologické nálezy z nejstarších geologických období * Krátkodobé výstavy, přednáškové cykly, doprovodné programy pro děti a školy OTEVŘENO celoročně, út - ne 8 - 12 a 12.30 - 16 h. bezbariérový vstup Regionální vlastivědné muzeum se specializací na paleontologii a železářství, založené v r. 1904. POBOČKY Vodní hamr Dobřív - unikátní národní kulturní památka Pamětní síň Jindřicha Mošny Dobřív.

Potěšení pro mladší a starší se šrouby a maticemi

 

V muzeu Dr. Bohuslava Horáka v Rokycanech se koná od 8. 11. 2012 do 6. 1. 2013 výstava věnovaná legendární stavebnici MERKUR.

 

Exponáty pocházejí ze sbírky sběratele Jiřího Mládka. Pan Mládek, který stavebnici Merkur a jejím sbírání zasvětil předchozích třicet let svého života, postavil pro výstavu celou řadu modelů - např. obrovské ruské kolo, vláček s kolejištěm, lodě, auta, rypadla, dokonce i věrné modely známých technických staveb jakou je třeba Ivančický železniční viadukt.

Sběratel říká: „Z děrovaných dílů Merkuru se dá postavit opravdu všechno. Zatím jsem nenarazil na nic, co by Merkur nedokázal.“

 

Stavebnice Merkur vznikla v Polici nad Metují roku 1920, kdy pan Jaroslav Vancl založil firmu Inventor a nechal si patentovat originální konstrukci dětské kovové stavebnice pod názvem Inventor.

Původně byly kovové díly navzájem spojovány háčky, v roce 1925 přechází výrobce na nový systém, který se zachoval až do současnosti - části stavebnice jsou spojovány šroubky a matičkami. S přechodem na nový systém byla pro stavebnici registrována nová ochranná známka – Merkur, pod kterou byla prodávána. Na přelomu třicátých a čtyřicátých let minulého století se řada rozrostla o další variace stavebnice.

 

Vývoj stavebnice pokračoval až do počátku druhé světové války. Po válce, v roce 1947, byla výroba znovu obnovena. Od 60. let vyráběl stavebnici Merkur Kovopodnik Broumov, který ji prostřednictvím firmy Pragoexport vyvážel do celé Evropy.

Po roce 1989 dochází k privatizaci firmy, která stavebnici vyráběla. Bývalými zaměstnanci byla založena nová firma Komeb. Ta nějaký čas pokračovala ve výrobě stavebnic, ale v roce 1993 s výrobou skončila.

Další kapitolou historie firmy Merkur se stal vstup Ing. Jaromíra Kříže do historie existence této legendární stavebnice. Ten začal podnikat v kovovýrobě v objektu, který získal restitucí po svém dědovi. Po zdlouhavých jednáních se mu podařilo odkoupit stroje z likvidované firmy Komeb a během tří let výrobu v Polici nad Metují znovu plně obnovil.

Součástí výstavy bude velká herna pro děti i dospělé, kde si návštěvníci budou moci vybrat z dvaceti stavebnic Merkur a sami si sestavit model podle svých představ.

Pro individuální návštěvníky je možnost výstavu navštívit v běžné provozní době muzea - muzeum je otevřeno denně kromě pondělí od 8:00 do 12:00 a od 12:30 do 16:0 hodin. Výstava potrvá až do 6. ledna 2013.

Prohlídka výstavy a návštěva herny pro školy a skupiny: Skupiny, které mají zájem si přijít pohrát, sestavit si merkurovský model či se něco více dovědět o historii stavebnice, prosíme objednat týden předem. Rezervace prohlídek je možná u průvodců na čísle: 371 580 859 nebo na e-mailu: pruvodkyne.muzeumro@atlas.cz

 

Mgr. Jan N. Lehner, vedoucí oddělení historie

 

Fotogalerie

image-default

Kontakty

Telefon: 371 722 160

Telefon: 371 580 859

Email: info@muzeumrokycany.cz

Web: www.muzeumrokycany.cz

Adresa: nám. J. Urbana 141/I, 337 01