Mutěnín

Obec Mutěnín se nachází v Čerchovské části Český les asi 10 km od hranic s Německem, 3 km jihozápadně od města Hostouň a 6 km severozápadně od města Poběžovice. První písemná zpráva o obci pochází z r. 1253. Jižně od obce se terén zvedá k vrcholům Ovčí 528 m n. m. a Šibeničnímu vrchu 552 m n. m, severně k vrchu Ptačinec 541 m n. m. Naopak severovýchod je rovinatý s vrchem Vinice 506 m n. m. Obcí protéká Starý potok. Součástí obce jsou místní části : Starý Kramolín, Ostrov, Erazim a Mutěnín-zastávka. Dohromady zde žije 260 obyvatel. K pamětihodnostem patří kostel sv. Bartoloměje (zmínka je doložena k r. 1360), socha sv. Jana Nepomuckého před vesnicí,  kaple z r. 1887a židovský hřbitov. Poničený židovský hřbitov ,je možné navštívit na návrší blízko tzv. Třešňovky. Byl založen roku 1742 (místo se dřív nazývalo Ovčí hora).Má rozlohu 54 arů a od roku 1853 patřil obci Mutěnín.V současnosti je částečně rekonstruován.

Kostel svatého Bartoloměje:

Mutěnínský barokní kostel stojí na místě původního, staršího kostela, vystavěn byl podle účetních dokladů a údaji v měchu varhan v roce 1707. Předsíň kostela byla vybudována později kvůli ochraně hlavního vchodu před západními větry, a sice díky příspěvkům místních horníků. Příchod na kůr je situován mimo kostel, v přístavbě. Sakristie a nad ní se nacházející oratorium byly dobudovány patrně r. 1846, snad na místě původní kostnice.

Kostelní věž na severní straně kostela je 32 m vysoká, na špici s kohoutem – větrnou korouhví. V podlaze vydlážděné kamennými deskami je uprostřed kostela vchod do bývalé hrobky rodu Wiederspergů.V roce 1884 vymaloval kostel malíř Josef Süss z Grafenriedu - Lučiny.

Posledním známým umělcem, který kostel vyzdobil, byl v 1. čtvrtině 20. století malíř Amerling z Domažlic.

Věžní hodiny jsou zmiňovány již r. 1617, zřejmě pocházejí z r. 1589, nemají žádné označení. Mají pouze jeden ciferník směrem k náměstí. Při západním větru se zpomalovaly, při východním zrychlovaly. Natahovány byly denně.

V kostele bylo používáno sedm zvonů (malý, velký, evangelijní, zvon k pozdvihování, hodinový, polední a umíráček), tři pocházely z 15. století. Po roce 1989 byl kostel sv. Bartoloměje bohužel opakovaně vykraden, některé předměty byly z bezpečnostních důvodů odvezeny. Potřebné opravy kostela jsou realizovány v závislosti na finančních možnostech obce.

Obec Mutěnín byla r. 1577 Rudolfem II. povýšena na městys se znakem a pečetí, potvrzujícím hornickou tradici. Dříve byla obec věhlasná krajkářskou výrobou, hornictvím, sklářstvím, výrobou cihel, piva, pálenky... Dnes si můžete projet celou cyklotrasu: Cyklotrasa 2281 Délka 31 km Nemanice - Nová Huť - Stará Huť - Vranov - Pivoň - Mnichov - Hvožďany - Drahotín - Mutěnín - Hostouň - Újezd Svatého Kříže - Bělá nad Radbuzou. Zajímavosti: zřícenina hradu Starý Herštejn, bývalý Augustiniánský klášter v Pivoni, přírodní rezervace Drahotínský les, kaple v Mnichově, kostel v Mutěníně, Hostouni a Újezdu Svatého Kříže Za povšimnutí stojí i Mutěnínský lom: Mutěnínský lom je přírodní památka ev. č. 1325, lokalita Mutěnín v okrese Domažlice. Správa AOPK Plzeň. Důvodem ochrany je opuštěný lom v křemenném dioritu mutěnínského pole. Mutěnínský lom leží západně od silnice Mutěnín - Starý Kramolín. Přístupný je z odbočky této silnice po polní cestě.

fotbalové hřiště houbaření chráněnná krajinná oblast kaplička kostel lesní porosty pěší turistika veřejný internet autobusové spojení pivnice prodejna potravin vlakové spojení

Kalendář akcí

Aktuálně se v obci nekoná žádná akce. Zvolte si jiný den.

Kontakty

Kraj: Plzeňský kraj

Okres: Domažlice

Telefon: 379 496 257

Email: mutenin@tiscali.cz

Web: www.mutenin.cz